Kuchni azjatycka – czym się charakteryzuje?
W tym artykule dowiesz się:
Jeszcze kilka lat temu kuchnia azjatycka kojarzyła się głównie z nie do końca estetycznymi, blaszanymi budkami, serwującymi w każdej lokalizacji tego samego kurczaka w cieście na ostro. Dziś jednak street food rodem z Dalekiego Wschodu znacznie się rozwinął, a Polacy zajadają się już nie tylko sajgonkami, ale pokochali także sushi, ramen, pierożki Dim Sum, czy zupę pho i chętnie próbują wszelkich nowości.
Kuchnia azjatycka, czyli uczta dla zmysłów
Orientalne potrawy słyną z tego, że na jednym talerzu przeplata się ze sobą wiele, jak na standardy europejskie, wykluczających się smaków. Słodkość łączy się tu z ostrością, kwaśnością, słonością lub goryczką lecz żadna przyprawa nie neutralizuje pozostałych, a wręcz przeciwnie, każda ma pozostać wyrazistą. Kuchnia azjatycka to jednak nie tylko smak, ale także aromat potraw, czego najlepiej dowodzi fakt, że z każdej oryginalnej restauracji dalekowschodniej unosi się zapach, tak intensywny, jak z perfumerii. Carry, trawa cytrynowa, kardamon, anyż, imbir i kolendra sprawiają, że uczta zmysłów startuje jeszcze na długo przed pierwszym kęsem. Degustację rozpoczynają nasze nozdrza, a kończą kubki smakowe, jednak kuchnia azjatycka w międzyczasie karmi także oczy. Orientalne talerze pełne są kolorów i przeróżnych struktur, dzięki czemu nawet najprostsze dania prezentują się niezwykle apetycznie.
Dlaczego mieszkańcy Dalekiego Wschodu są szczupli?
Choć Azjaci nie stronią od dodatków skrobiowych, takich jak ryże, czy różnego rodzaju makarony, ich kuchnia uznawana jest za zdrową i lekkostrawną. Dzieje się tak dlatego, że przepisy orientalne oparte są głównie o ryby i owoce morza oraz chude, białe mięso, ewentualnie ich zamienniki, na przykład w postaci soi. Kuchnia azjatycka słynie również z tego, że praktycznie w każdym daniu występują warzywa lub owoce w różnej postaci, a dodawane do dań przyprawy pobudzają procesy trawienne. Nie bez znaczenia jest także sposób obróbki produktów. Azjaci nie mają w zwyczaju długiego smażenia na głębokim oleju, czy stosowania ciężkostrawnych panierek. Najpopularniejszym akcesorium kuchennym na Dalekim Wschodzie jest wok. Przy użyciu tejże specjalnie wyprofilowanej, głębokiej patelni i odrobiny rozgrzanego tłuszczu powstają najlepsze orientalne specjały. Dzięki krótkiej obróbce w wysokiej temperaturze surowce takie jak mięso, czy warzywa nabierają smaku i chrupkości, nie tracąc przy tym wartości odżywczych.
Kuchnia azjatycka jest smaczna, zdrowa i prosta w przygotowaniu nawet w domowym zaciszu. Nie dziwi zatem fakt, że blogi z przepisami na dalekowschodnie specjały biją rekordy popularności. Obecnie Polacy na potęgę kupują woki oraz maty do zawijania sushi, a praktycznie każdy dyskont może pochwalić się conajmniej jedną półką z produktami orientalnymi. Można zatem śmiało stwierdzić, że po latach niezbyt dobrej sławy, kuchnia azjatycka nareszcie została odczarowana i nie kojarzy się już tylko z zupkami typu instant, ale z prawdziwym bogactwem smaków i aromatów.