dziewczynka w basenie
To musisz wiedzieć!

5 powodów, dla których warto wysłać dziecko na kolonię

Kolonie dla dzieci to popularna forma spędzania wakacji przez młodych ludzi. Choć początkowo mogą pojawiać się obawy związane opuszczeniem przez latorośl domu na kilkanaście dni, to jednak taki wyjazd niesie za sobą mnóstwo korzyści. Dlaczego warto wysłać dziecko na kolonie?

Rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności

Duży atut wyjazdów na kolonie dla dzieci to nauka samodzielności. Przebywając z rodzicami, młody człowiek zazwyczaj nie musi troszczyć się sam o siebie ani myśleć o wielu sprawach, bo stale robią to za niego dorośli. Wyjazd na kolonie sprawia, że dziecko nagle postawione jest w zupełnie nowej sytuacji. Choć ma zapewnioną opiekę personelu, to jednak nikt nie wyręczy go w podstawowych obowiązkach i czynnościach samoobsługowych. Młody człowiek musi pilnować swoich rzeczy, dbać o higienę, czystą odzież i porządek wokół siebie, samemu podejmować decyzje w wielu rozmaitych kwestiach i ponosić ich konsekwencje. Kolonie dla dzieci uczą też odpowiedzialnie gospodarować pieniędzmi otrzymanymi od rodziców na wyjazd. Wydanie całej kwoty już na początku pobytu stanie się cenną lekcją na przyszłość.

Przebywanie w grupie

Ogromną zaletą kolonii dla dzieci jest możliwość socjalizacji i interakcji z innymi (zobacz https://quatromondis.pl/kolonie/dla-dzieci). Stałe przebywanie wśród rówieśników uczy współpracy, komunikacji, sztuki kompromisu i rozwiązywania konfliktów. W dużej grupie trzeba przecież działać drużynowo, szanować innych, stosować się do wspólnie ustalonych zasad. Dziecko, które poznaje osoby z różnych środowisk, staje się bardziej otwarte na ludzi, przez co później łatwiej nawiązuje kontakty np. w szkole czy na podwórku. W wielu wypadkach kolonie dla dzieci stały się skutecznym sposobem na walkę z nieśmiałością.

Inne publikacje  Jak przygotować dziecko na kolonie sportową?

Aktywny czas bez komputera

Zmorą wielu rodziców jest zbyt częste obcowanie dziecka z komputerem, konsolą czy tabletem. Na co dzień czasem trudno nad tym zapanować i odciągnąć młodego człowieka sprzed ekranu. Kolonie dla dzieci to idealny sposób na zmianę w tym zakresie. Uczestnicy spędzają cały wyjazd aktywnie, bez tego typu urządzeń lub przy bardzo dużych ograniczeniach z dostępem do nich. Rodzice mają więc pewność, że ich pociecha częściej przebywa na powietrzu niż przed monitorem. Ilość rozmaitych atrakcji i zajęć, jaką oferują kolonie, sprawia, że dzieci nie nudzą się i nawet nie czują potrzeby grania na komputerze. Pozwala to otworzyć się na inne formy spędzania wolnego czasu i odkryć w sobie nowe pasje.

Wiedza i umiejętności

Wakacyjny wyjazd to doskonały sposób na nabycie wielu umiejętności. W ostatnich latach bardzo popularne są tematyczne kolonie dla dzieci ukierunkowaną na konkretną dziedzinę, np. sport, muzykę, naukę języka obcego, taniec, malarstwo. W czasie wyjazdu młodzi ludzie poszerzają też swoje horyzonty i przyswajają wiedzę podczas wycieczek, zwiedzania okolicznych zabytków, obcowania z przyrodą.

Wspomnienia i przyjaźnie

Kolonie dla dzieci to zawsze ogrom wspomnień na całe życie. Mnóstwo dorosłych dziś osób z rozrzewnieniem opowiada o wyjazdach z czasów dzieciństwa i młodości. Kolonie są też okazją do nawiązania nowych relacji i budowania długoletnich przyjaźni. W dzisiejszych czasach, przy dostępności do telefonów i internetu, utrzymywanie znajomości z wyjazdu nie jest niczym trudnym.

Inne publikacje  Jak wybrać siodełko rowerowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *