To musisz wiedzieć!

Czym zajmuje się detektyw? Dowiedz się, czy wygląda to tak samo, jak w filmach

Pracę detektywa otacza wiele mitów, gdyż wiedzę o niej często czerpiemy z seriali telewizyjnych, gdzie sprawy są rozwiązywane szybko, a ścigani czy podglądani sami przyznają się do winy. Rzeczywistość nie wygląda tak różowo, a prawdziwy detektyw musi liczyć tylko na siebie i, spędzając wiele godzin w biurze detektywistycznym, sprawnie poruszać się w gęstwinie przepisów prawa i stosować je w praktyce, a także wiedzieć, gdzie poszukać informacji.

Wymagania stawiane detektywom. Kto może założyć biuro detektywistyczne?

Do stycznia 2014 roku obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi, chcąc wykonywać zawód detektywa, należało przejść specjalne szkolenie oraz zdać egzamin pisemny i ustny przed komisją egzaminacyjną, w której zasiadali przedstawiciele prokuratury, sądu, policji oraz MSWiA lub MS. Do egzaminu przystępowało wiele osób, ale z pozytywnym wynikiem kończyło go zaledwie kilka. Było to gwarancją, iż osoby, które zdały egzamin, były profesjonalnie przygotowane do zawodu detektywa, a prowadzone przez nich biuro detektywistyczne świadczyło usługi na najwyższym poziomie. Obecnie detektywem może zostać każdy, kto ma średnie wykształcenie. Nie trzeba zdawać egzaminu, a wystarczy ukończyć kurs obejmujący 50 godzin dydaktycznych, po którym jest się pełnoprawnym detektywem i można podjąć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług.
Zgodnie z ustawą o usługach detektywistycznych kandydat na detektywa musi mieć ukończone 21 lat i posiadać obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub przysługuje mu prawo do zatrudnienia lub wykonywania działalności gospodarczej na terenie RP. Przyszły detektyw musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz być zdolnym fizycznie i psychicznie do wykonywania zawodu detektywa, co potwierdza zaświadczenia od lekarza. Kandydat na śledczego nie może być wcześniej karany za żadne przestępstwo. Po więcej informacji kliknij tutaj: https://www.detektywipl.pl/kontakt/prywatny-detektyw-gdansk/

Inne publikacje  Niezbędnik każdej księgowej. Sprawdź, co możesz znaleźć na jej biurku w pracy

Jaki powinien być detektyw prowadzący biuro detektywistyczne? Walka faktów z mitami

Detektyw musi być bardzo inteligentny, dociekliwy i spostrzegawczy, gdyż jego praca nie będzie polegać na błyskotliwych występach, a żmudnych poszukiwaniach. Zanim jednak ruszy w teren, by śledzić czy zbierać dowody zdrady, musi zbierać informacje. Potrzebna mu będzie również wiedza z prawa, kryminalistyki, psychologii połączona z umiejętnością kojarzenia faktów. Wbrew pozorom będzie musiał także często kontaktować się z ludźmi i odpowiednio z nimi rozmawiać, włączając w to także grę aktorską. Detektyw musi przestrzegać przepisów prawa oraz zasad etyki zawodowej. Wbrew panującym mitom detektyw nie może stosować podsłuchów, monitoringu w miejscach prywatnych (dom, mieszkanie), kontrolować korespondencji czy stosować prowokacji. Przedstawiane w filmach sceny, w których detektyw opuszcza biuro detektywistyczne, wchodzi do domu i montuje podsłuch, nie mają miejsca w rzeczywistości. Takie działania są uznawane za przestępstwo i nie mogą stanowić dowodu w ewentualnej sprawie sądowej. Stosujący je detektyw poniesie odpowiedzialność karną i straci licencję.
Dzięki telewizji zawód detektywa stał się znany i dość lubiany, a wiele osób chce go wykonywać. Metody działania detektywów w serialach znacząco odbiegają od standardów rzeczywistości. W rzeczywistości fachowiec wiele godzin spędza w biurze detektywistycznym, gdzie zbiera niezbędne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *