Jak wybrać siodełko rowerowe?
W tym artykule dowiesz się:
Najważniejszą zasadą w wyborze siodełka rowerowego jest taka, że każdy musi je dobrać indywidualnie. Wypróbować, dopasować i sprawdzić, czy siedzi się na nim wygodnie. Czy są jakieś ogólne wskazania rozmiary, wytyczne, najlepsze materiały i konstrukcje?
Różne rowery, różne siodła
Przeglądając oferty sklepów rowerowych stacjonarnych czy internetowych, nie trudno zauważyć, że do różnych modeli rowerów montowane są różnie zbudowane siodełka. Wynika to z ogólnego przeznaczenia roweru, który wymusza styl jazdy, a siodło musi być dobrze dopasowane, aby zapewnić komfort jazdy. W rowerach szosowych montowane są siodełka wyjątkowo wąskie, długie i twarde. Ich budowa wynika z zastosowania roweru szosowego. Jazda na nim ma być szybka po stosunkowo gładniej powierzchni i dlatego siodło jest wąskie, kolana kolarza są ułożone bliżej ramy i zmniejszają opór powietrza podczas jazdy, i nie jest amortyzowane bo nie ma takiej potrzeby. Kolarze zakładają odpowiednie spodenki z wszytą pianką dla poprawienia miękkości siedzenia. Dla rowerów MTB montowane są siodła o zbliżonej konstrukcji jak dla rowerów szosowych jednak o zdecydowanie lepszej amortyzacji i tylna część jest nieco szersza. Wynika to ze sposobu jazdy takim rowerem, gdzie czasami trzeba środek ciężkości przesunąć do tył, aby pokonać przeszkodę i musi być na czym usiąść. W rowerach trekkingowych montowane są siodełka jeszcze szersze, miękkie z dodatkową amortyzacją zapewniające komfort jazdy na długich dystansach, przy w miarę wyprostowanej postawie.
Jaki dla siebie?
Wybierając siodełko dla siebie, musimy wypłynąć myślami w przyszłość. Jeżeli chcemy je zmienić to znaczy, że obecne nie spełnia naszych oczekiwań. Należy przewidzieć, czy nadal będziemy poruszać się po utrwalonych szlakach, czy może sprawdzimy nowe drogi. Siodełko musi być przede wszystkim wygodne. Jeżeli poruszamy się rowerze szosowym siedząc na nim nie możemy się ślizgać. Środek ciężkości jest rozłożony pomiędzy barkami cyklisty, a tylną częścią kręgosłupa dlatego siodełko nie musi być standardowo szerokie. Jeżeli poruszamy się rowerem MTB należy zadbać, aby siodło było amortyzowane. Przeciążenia jakie powstają podczas ekstremalnej jazdy po terenie górskim z perspektywy czasu mogą doprowadzić do uszkodzeń kręgosłupa. Do rowerów trekkingowych i miejskich wybieramy najszersze z całej gamy dostępnych siodeł. W tym modelach rowerów postawa cyklisty jest wyprostowana, co oznacza, że prawie cały ciężar spoczywa na siedzeniu. Dlatego warto wybrać szerokie siodełko, abyśmy, jadąc, czuli, że siedzimy na kanapie. Dobór siodła jest sprawą indywidualną, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do roweru szosowego zamontować klasyczne siodełko jednak przełoży się to na komfort jazdy i osiągnięcia. Dlatego szukając idealnego siodła dla siebie, dobrze jest pozostać przy ustalonych wariantach i tylko w ich obrębie szukać odpowiedniego rozmiaru.