przesylka za pobraniem
To musisz wiedzieć!

Kiedy wybrać przesyłkę za pobraniem?

Kupując coś w sprawdzonym sklepie, najczęściej przelewamy pieniądze na konto sklepu i czekamy na przesyłkę. Jeżeli zaś chcemy kupić coś u sprzedawcy, do którego jeszcze nie mamy zaufania, wybieramy opcję przesyłki za pobraniem (inaczej COD, czyli Cash On Delivery). Usługa ta polega na dostarczeniu paczki do wskazanego w liście przewozowym odbiorcy i pobrania od niego ustalonej wcześniej kwoty.

Kto wybiera opcję przesyłek za pobraniem?

Wysyłka przesyłek za pobraniem najczęściej jest wykorzystywana przez sprzedawców internetowych, którzy chcą umożliwić swoim klientom płatność za towar w momencie odbioru paczki. W przypadku nowych klientów, którzy dopiero zdobywającą zaufanie do sklepu, taka opcja zapłaty zapewnia klientom większe poczucie bezpieczeństwa. Zamawiając przesyłki za pobraniem, kupujący najpierw odbiera towar, a dopiero później za niego płaci. Kurier pobiera opłatę za towar, a pieniądze są przekazane na wskazane przez sprzedawcę konto bankowe.

Czy można sprawdzić zawartość przesyłek za pobraniem?

Wielu z nas jest przekonanych, że jeśli zamawiamy przesyłki za pobraniem, będziemy mogli sprawdzić ich zawartość zanim za nie zapłacimy. Nie jest to prawda, gdyż, zgodnie z prawem przewozowym,

Inne publikacje  Czy opłaca się zamawiać kuriera online?

przesyłkę można wydać dopiero po podpisaniu przez odbiorcę potwierdzenia przyjęcia paczki. Dopiero wtedy można ją otworzyć. Pracownik firmy kurierskiej, który zgodzi się na sprawdzenie zawartości paczki wcześniej, robi to wyłącznie na swoją odpowiedzialność.

Ile trzeba zapłacić za opcje przesyłek za pobraniem?

Opcja przesyłek za pobraniem jest usługą dodatkową i jej koszt jest doliczany do ceny za przesyłkę kurierską. Sposób naliczania tej opłaty jest uzależniony od firmy kurierskiej, którą wybierze nadawca. Duże firmy kurierskie doliczają od 5 zł do 7 zł za pobranie do kwoty 700 zł. Powyżej tej kwoty opłata wynosi 0,5% wartości pobrania. Przesyłki za pobraniem są automatycznie ubezpieczane na kwotę pobrania. Opcja doręczenia wraz z pobraniem gotówki dostępna jest tylko dla przesyłek dostarczanych na terenie Polski.

Jak przyspieszyć zwrot środków za przesyłki za pobraniem?

Na pieniądze z pobrania nadawca musi zaczekać od pięciu do dziesięciu dni roboczych. Czas zwrotu środków uzależniony jest od terminu, jaki wyznaczyła firma kurierska. Niektóre firmy oferują usługę, której celem jest przyspieszenie zwrotu pobrania. Jest to bardzo ważne, gdyż szybko dostaniemy swoje pieniądze. W przypadku małych kwot (do 1000 zł) usługa jest bezpłatna, a dla większych wynosi około 15 zł.

Czasami mamy obawy przed zakupem przedmiotu u sprzedawcy, u którego jeszcze nic nie kupowaliśmy. W takiej sytuacji wybierzmy opcję przesyłki za pobraniem, a za paczkę zapłacimy dopiero wtedy , gdy ją otrzymamy.

Inne publikacje  Niezbędnik każdej księgowej. Sprawdź, co możesz znaleźć na jej biurku w pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *