rehabilitacja stóp
Lifestyle

Zapalenia rozcięgna podeszwowego – czym jest?

Wiele osób zastanawia się, czym jest zapalenia rozcięgna podeszwowego. Dobrze na samym początku zauważyć, że jest to stan, który wymaga konsultacji lekarskiej. Warto dowiedzieć się, dlaczego zapalanie rozcięgna podeszwowego może być kłopotliwe dla zdrowia człowieka.

Okazuje się, że zapalenie rozcięgna podeszwowego to jedna z najczęstszych przyczyn pojawiania się dolegliwości bólowych blisko pięty. Polega przede wszystkim na przeciążeniu okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego do pięty. Co więcej, jej rozpoznaniem oraz leczeniem zajmuje się ortopeda. Jest to bardzo nieprzyjemny stan, który może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Terapia zapalenia rozcięgna podeszwowego opiera się przede wszystkim na farmakoterapii, a ponadto rehabilitacji. Według szacunków, zapalenie rozcięgna podeszwowego dotyczy 10-15 proc. populacji światowej, jednakże osobami szczególnie narażonymi na takie schorzenie są przede wszystkim biegacze, a zwłaszcza długodystansowi. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy i w jaki sposób leczyć zapalenie rozcięgna podeszwowego. Najlepiej udać się oczywiście do ortopedy celem dokładnej diagnozy oraz opracowania planu leczenia. Dobrze jednak wiedzieć, że rozcięgno podeszwowe to mocne pasmo łącznotkankowe, które ciągnie się od guzowatości kości piętowej do podstawy dystalnych części paliczków palców stopy, o czym nie każdy pamięta. Co istotne, struktura ta składa się z trzech części. Mowa tutaj oczywiście o części przyśrodkowej, bocznej, a ponadto centralnej. Należy nadmienić, że rozcięgno podeszwowe wchodzi w skład układu mięśniowo-powięziowego. Przede wszystkim odpowiada za ruchomość oraz stabilizację stopy podczas chodu oraz biegu. Każdy powinien wiedzieć, że nieleczone zapalenie rozcięgna podeszwowego może doprowadzić do nasilenia wszelakich dolegliwości bólowych, zaburzeń chodu, a dodatkowo problemów związanych z założeniem standardowych butów.

Inne publikacje  Jaki rower wybrać dla dziecka?

Każdy powinien wiedzieć o tym, że jedną z najczęstszych przypadłości, które dotykają rozcięgna podeszwowego, jest proces zwyrodnieniowy, który powstaje w wyniku przeciążenia mechanicznego rozcięgna. Nie każdy jednak wie o tym, że typowe jest pojawienie się dolegliwości bólowych, które zlokalizowane są w brzuszno-przyśrodkowej części pięty. Okazuje się, że nierzadko ból jest silniejszy w czasie rozciągania rozcięgna podeszwowego. Ponadto jego zaostrzenie można zaobserwować w czasie wspinania się na palcach bądź wchodzenia po schodach. Dodatkowo ból w zapaleniu rozcięgna podeszwowego jest również mocniejszy z rana i po dłuższym odpoczynku. Jest to tak zwany ból pierwszego kroku, ponieważ największe nasilenie pojawia się przy pierwszych krokach. Co istotne, po kilkunastu minutach rozruszania ból powinien łagodnieć. Jednakże w przypadku silnie uszkodzonego miejsca tego ciała, dolegliwości bólowe odczuwane są stale, a ponadto nasilają się w wyniku obciążania, co może być bardzo problematyczne dla człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *