Uncategorized

Płatności mobilne – wygoda czy zagrożenie? Sprawdź, jakie są wady i zalety szybkich transakcji

Obecnie dostęp do internetu jest naprawdę szeroki, a wiele osób ma nowoczesne smartfony. W związku z tym rynek finansowy zaczęły podbijać płatności mobilne, dzięki którym wykonamy wszelkie transakcje przy użyciu samego telefonu, a nawet zegarka. Czy taki sposób płacenia jest bezpieczny? Czy nie stracimy pieniędzy z konta osobistego?

Czym są płatności mobilne? Jak są powiązane z kontem osobistym?

Płatności mobilne to wszelkie płatności bezgotówkowe wykonywane za pomocą urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon, tablet, a nawet zegarek. Jest to możliwe dzięki systemom NFC i HCE, których moduły wbudowane są w mobilne urządzenia. Pozwalają one na bardzo szybkie przesyłanie pieniędzy z naszego bankowego konta osobistego na inne rachunki lub wypłatę pieniędzy z bankomatu bez konieczności posługiwania się fizyczną kartą debetową czy kredytową. Płatności mobilne mogą być zarówno zdalne, jak i zbliżeniowe. Płatności zdalne polegają na dokonywaniu opłat za pomocą telefonu poprzez wiadomości SMS lub internet. Najczęściej korzysta się z nich w przypadku płatnych treści dostępnych w internecie, udziału w konkursach i głosowaniach w programach telewizyjnych. W przypadku mobilnych płatności zbliżeniowych do wymiany danych wykorzystuje się fale radiowe – chcąc zapłacić za zakupy, zbliżamy telefon z technologią NFC do terminala płatniczego, aby pieniądze z naszego konta przelane zostały na rachunek sprzedawcy.

Czy płatności mobilne są bezpieczne? Pieniądze nie znikną z konta osobistego?

Inne publikacje  Kilka powodów, dla których warto jeść ogórki kiszone

Stosowanie płatności mobilnych jest bardzo wygodne, ale wiele osób boi się, że ktoś może im ukraść pieniądze z konta osobistego. W związku z tym twórcy aplikacji mobilnych, jak i banki oraz firmy wypuszczające karty płatnicze nieustannie udoskonalają reguły, który mają za zadanie ochronę naszych pieniędzy. Aplikacje do płatności mobilnych mają swoje własne zabezpieczenia, takie jak zatwierdzenie transakcji odciskiem palca, limitowany czas na wykorzystanie wygenerowanego kodu lub konieczność posiadania na ręce urządzenia (w tym wypadku smartwatcha), które wyczuwa nasze tętno. Musimy pamiętać, że niebezpieczeństwa związane z tego operacjami mogą wynikać ewentualnie z niewłaściwego używania urządzeń, czyli używania go bez zabezpieczeń (brak hasła) lub narażenie na kradzież.

Jakie są wady i zalety aplikacji mobilnych? Czy nasze konto osobiste jest zagrożone?

Płatności mobilne mają zarówno wady, jak i zalety. Największą wadą jest to, że są bezwzględnie związane z dostępem do sieci internetowej i sprawnym smartfonem. Kiedy zapomnimy naładować telefon, faktycznie nie uda nam się zapłacić za zakupy, jeśli nasz telefon nie będzie działał. Coraz więcej funkcji zamkniętych w telefonie sprawia, że jego utrata może narobić nam niemałych kłopotów. Musimy się zabezpieczyć i zawsze mieć przy sobie gotówkę czy kartę, by móc pobrać pieniądze z konta osobistego. Zalet jest chyba jednak dużo więcej. Płatności mobilne to przede wszystkim ogromna wygoda i oszczędność czasu. Wykonanie transakcji trwa kilka sekund i nie musimy zabierać portfela.

Inne publikacje  Zastanawiasz się, jak działa biuro detektywistyczne? Sprawdź interesujące szczegóły

Żyjemy w szybkich i wygodnych czasach, a aplikacje mobilne są oznaką zmian w technologii. Wciąż musimy mieć konto osobiste, ale coraz rzadziej korzystamy z niego z poziomu komputera, gdyż przez telefon jest to po prostu szybsze.

to od technologii, które stosujemy na co dzień, wymagamy tego samego. Z pewnością płatności mobilne spełniają te kryteria, dzięki czemu powoli zastępują zarówno gotówkę, jak i wszechobecnych kart płatniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *