maść ichotiolowa
Jedzenie

Na co pomaga maść ichtiolowa?

Maść ichtiolowa znana jest od wielu lat i dalej chętnie wykorzystuje się ją w leczeniu niektórych problemów skórnych. Warto wiedzieć, do czego ją można stosować i jakie są zalecenie dotyczące jej używania.

Maść ichtiolowa – co to jest?

Każdy, kto spotkał się z taką maścią wie, że charakteryzuje się ona brunatnym kolorem. Maść ta jest bardzo tłusta i smolista, natomiast jej zapach może przypominać gorący asfalt. Nakładając ją na skórę należy pamiętać o tym, aby nie pobrudzić wszystkiego wokół. Warto więc zabezpieczyć pościel czy ubrani, przed pobrudzeniem, ponieważ plamy powstałe po maści ciężko się piorą. W składzie tej maści można znaleźć wiele przydatnych składników, które mają ogromny wpływ na leczenie różnego rodzaju zaburzeń występujących na skórze. Głównym składnikiem, jak łatwo się domyślić, jest ichtiol. Co ważne, w sklepach znaleźć można maść o różnym stężeniu ichtiolu i jest to 10% i 15%. Warto nadmienić, że maść taka powstaje na bazie wazeliny, która stanowi większość masy maści. Co ważne, do tej maści dodawana jest również kamfora, której może być około 15%. Maść ma taka wiele zastosowań i używana jest do leczenia wyprysków oraz czyraków. Skutecznie można leczyć nią trądzik, ponieważ maść jest środkiem bakteriostatycznym i ułatwia odchodzenie ropy. Co więcej, maść taka używana jest również w przypadkach poważniejszych zmian skórnych, takich jak owrzodzenia, zastrzał, łuszczyca i odmrożenia.
Cechą tej maści, która jest główną przyczyną jej dużej popularności, jest to że działa ona natychmiast, jednakże mogą po niej zostać blizny. Używanie tej maści należy w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem, który podejmie decyzję o tym, czy warto używać jej w danym przypadku.

Inne publikacje  Baton proteinowy - zdrowa przekąska podczas treningu

Właściwości maści ichtiolowej

Jak już wiadomo, maść ma wiele zastosowań, a to wszystko za sprawą ichtiolu. Jest to składnik wielu leków recepturowych, czyli takich, które wykonywane są w aptece na zamówienie. Ichtiol jest chwalony za wiele właściwości przeciwbakteryjnych, czy też takich przyśpieszających gojenie ran. Ichtiol może wykazać działanie hamujące wobec bakterii Gram-dodatnich. Jak powstaje ichtiol? Jest to naturalny produkt, który powstaje w wyniku destylacji łupków wysokosiarkowych. Oczywiście, obecnie produkuje się tę mąć głównie w ichtiolu syntetycznego. Warto nadmienić, że obecnie wyróżnia się ichtiol ciemny oraz jasny, jednakże ten drugi ma dużo przyjemniejszy zapach, i zaleca się go dla osób, które mają bardzo wyczulony węch. Ichtiol biały jest bardzo podobny do ciemnego, jednakże ma dużo silniejsze działanie przeciwświądowe oraz przeciwgrzybicze. Niezależnie od tego, który ichtiol zostanie wybrany można być pewnym, że oba rodzaje wykażą bardzo dobre działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. W przypadku pojawienia się zmian skórnych, warto wybrać się do lekarza, który zaleci korzystanie z mocniejszych leków w formie maści dostępnych tylko na receptę.