Moda i styl

Jak wytwarza się bawełnę organiczną?

Bawełna organiczna zadomowiła się na dobre w świadomości konsumentów. Wybierając ubrania coraz chętniej sięgamy po te opatrzone logiem „organic cotton” . Jak wytwarza się bawełnę organiczną i jak wybrać naturalne i wysokie jakościowo ubrania?

Sposób uprawy bawełny organicznej a proces produkcji.

O bawełnie organicznej można mówić wtedy, gdy spełnia rygorystyczne normy dotyczące warunków uprawy, ale także procesu produkcji. Z założenia bawełna organiczna jest całkowicie pozbawiona pestycydów i innych substancji chemicznych. Aby otrzymać certyfikat produktu ekologicznego musi być uprawiana na glebie wolnej od wspomnianych substancji chemicznych, od minimum 3 lat. Spełniając te wymagania, producent może posługiwać się terminem: bawełna organiczna. Okazuje się, że tak jak w przypadku żywności, producenci stosują różne sposoby by produkt otrzymał certyfikat, pomimo wspomagania się toksycznymi substancjami.

O ile spełnienie normy uprawy bez szkodliwej dla zdrowia chemii jest zachowany, o tyle sam proces produkcji odzieży już nie posiada tak rygorystycznych norm. Okazuje się, że najczęściej mamy do czynienia z bawełną organiczną jako surowcem, lecz proces produkcji ma się nijak do założenia produktu czystego, całkowicie naturalnego. Producenci odzieży stosują naturalny surowiec, ale nie wzbraniają się przed dodawaniem sztucznych barwników, wybielaczy i tym podobnych szkodliwych dla zdrowia środków.

Inne publikacje  Jak dobrać spinki do mankietów?

Na co zwracać uwagę?

Ubrania z bawełny organicznej są droższe od tych z bawełny konwencjonalnej. Klienci decydujący się na zakup takiej odzieży są przekonani o braku syntetycznych dodatków i wyjątkowych, prozdrowotnych właściwościach. Świadomość konsumencka jest coraz większa, a zwłaszcza rodzice chcą mieć pewność, że odzież spełnia najwyższe normy jakości i jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia ich dzieci. Świadomy klient powinien mieć na uwadze, na jakiej zasadzie producenci otrzymują certyfikat bawełny organicznej i jak znaleźć produkt spełniający najbardziej restrykcyjne normy produkcji.

Wybierając odzieży z bawełny organicznej warto wiedzieć w jakich barwach występuje czysta bawełna w naturze czyli beż, jasne odcienie zieleni i brązu. Biała koszulka oznaczona „cotton organic” to znak, że została wzbogacona w procesie produkcji syntetycznym wybielaczem, w celu otrzymania pożądanej barwy. Posiadanie wiedzy o uprawie i procesach produkcji pozwoli podjąć świadomą decyzję o zakupie. Klienci, którzy chcą mieć absolutną pewność, że ubrania wykonane są z naturalnego, czystego surowca i nie posiadają w składzie żadnych sztucznych dodatkowych, powinni szukać odzieży oznaczonej PIMA.

Okazuje się, że właśnie ten znak to potwierdzenie najwyższych standardów produkcji. Ubrania z bawełny organicznej są o wiele droższe niż z konwencjonalnej, dlatego warto mieć świadomość znaczenia poszczególnych certyfikatów. Ubrania, zwłaszcza niemowlęce powinny być jak najbardziej przyjazne dla delikatnej skóry dziecka oraz spełniać surowe normy jakości. Czytanie składu odzieży jest coraz powszechniejsze, co daje nadzieję na produkcję coraz bardziej naturalnych, bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska ubrań.

Inne publikacje  Fajne walizki dla dzieci

Zapraszamy po więcej informacji: https://hellomorning.pl/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *