Uncategorized

Jak wygląda życie kierowcy zawodowego? Poznaj tajniki jego pracy!

Praca zawodowego kierowcy, zwłaszcza w transporcie międzynarodowym jednym kojarzy się z nieustanną przygodą, drugim z brakiem czasu dla rodziny. Jak wygląda praca kierowcy? Jakie kwalifikacje należy posiadać, aby otrzymać posadę? Sprawdź czy zajęcie dla Ciebie!

Kierowca zawodowy- niezbędne kwalifikacje

Praca kierowcy zawodowego jest bardzo wymagająca, bez względu na to czy pracuje w transporcie lokalnym, krajowym czy też w transporcie międzynarodowym – przypomina Rhenus Logistics. Poza posiadanym uprawnieniami czyli odpowiednią kategorią prawa jazdy, ważne są równie pozostałe czynniki dotyczące zdrowia fizycznego, jak i kondycji psychicznej. Posiadanie prawa jazdy kategorii C uprawnia do prowadzenia tirów, jednak prowadzenie np. tira z naczepą wymaga zdobycia dodatkowej kategorii C+E. Prawo jazdy kategorii C jest sporym wydatkiem, ale liczba chętnych nie maleje, ze względu na dość wysokie zarobki. Poza zdobyciem uprawnień do prowadzenia samochodów ciężarowych niezbędne jest również uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowych, orzeczenia lekarskiego oraz orzeczenia psychologicznego.

Wymagania są regulowaną ustawę, więc żaden pracodawca nie będzie ryzykował zatrudnienia pracownika bez niezbędnych uprawnień. Dodatkowo, kierowca zatrudniony w transporcie międzynarodowym musi orientować się w topografii krajów, po których się porusza, oraz znać choć jeden język obcy. Równie ważnymi czynnikami jest stan zdrowia i odporność na stres. Praca kierowcy zawodowego jest trudna i bardzo odpowiedzialna, wymagają pełnej koncentracji, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji oraz działania pod presją czasu. Długie podróże oraz przewożenie ładunków o ogromnej wartości wiąże się ze sporym ryzykiem oraz wieloma niedogodnościami, warto mieć świadomość jak wygląda życie w trasie.

Inne publikacje  Kilka powodów, dla których warto jeść ogórki kiszone

Życie w podróży

Czas na życie rodzinne zawodowego kierowcy jest mocno ograniczony, zwłaszcza dla kierowcy w transporcie międzynarodowym. Długie trasy wymuszają rozłąkę z rodziną na wiele dni, a nawet kilka tygodni. Kierowcy tirów często traktują swój pojazd jak drugi dom i potrafią doskonale sobie radzić z tak podstawowymi sprawami jak: sen, spożywanie posiłków czy niezbędne czynności higieniczne. Doświadczeni kierowcy potrafią doskonale zorganizować niezbędne w trasie rzeczy, a dodatkowo mogą liczyć na wsparcie kolegów po fachu, znających trudy tego wymagającego zawodu. Według przepisów kierowca zawodowy nie może prowadzić dłużej niż dziewięć godzin na dobę, ale rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Często presja czasu oraz możliwość sporych strat finansowych przewoźnika wymusza na kierowcach o wiele dłuższą jazdę. Ze względów bezpieczeństwa kierowcy tirów, zwłaszcza w transporcie są kontrolowani, a ich czas pracy oraz przerw rejestrują tachografy. Odpowiednie rozplanowanie trasy oraz przerwy pomaga uniknąć zmęczenia, a tym samym stworzenia zagrożenia na drodze, dlatego tak istotne są kontrolę czasu pracy kierowców. Praca zawodowego kierowcy jest bardzo wymagająca, ale dla wielu jest spełnieniem marzeń o wolności i życie w trasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *